Z czym kojarzy nam się inteligentny dom?

07/04/2016

Z czym kojarzy nam się inteligentny dom?

Z przeprowadzonych na zlecenie firmy SOMFY badań wynika, że 84 proc. Polaków spotkało się już z pojęciem „dom inteligentny”. Kojarzy się ono głównie z rozwiązaniami, pozwalającymi na zdalne sterowanie oświetleniem (87 proc. wskazań), klimatyzacją czy alarmem (po 83 proc.), systemem automatycznego otwierania i zamykania bramy wjazdowej (81 proc.) oraz kamerami do domowego monitoringu (80 proc.). Mniej popularne okazały się natomiast „inteligentne” lodówki, samodzielnie zamawiające zakupy spożywcze i skonfigurowane ze smartfonem pralki (odpowiednio 42 proc. i 55 proc.). Jedna piąta ankietowanych Polaków, deklaruje, że mieszka już w domach wyposażonych w inteligentne rozwiązania. A 57 proc. badanych uważa, że taka forma sterowania urządzeniami będzie stanowić część wyposażanie niemal każdego domu w kraju; nie będzie na to trzeba czekać dłużej niż pięć lat.

Jak realnie możemy sprawić, by nasz dom ułatwił nam życie?
Wyobraźmy sobie taką scenę: zasypiasz do pracy, w całym domu panuje ciemność, ponieważ opuszczone rolety blokują dostęp światła dziennego a Ty zamiast się szykować musisz obejść dom wokół i odsłonić okna lub zapalić wszystkie światła. W inteligentnym domu rolety otworzą się dokładnie o godzinie którą ustawisz – promienie słoneczne same Cię obudzą. To wszystko dzięki silnikom sterowanym radiowo oraz aplikacji którą można zaprogramować domowe urządzenia takie jak rolety, żaluzje, markizy, bramy wjazdowe, garażowe czy lampy.
Jak jeszcze można sobie ułatwić życie a także poprawić bezpieczeństwo domu? Aplikacje do zarządzania domem można sprytnie wykorzystać w trakcie urlopu. Leżąc kilkaset lub kilka tysięcy kilometrów od domu na leżaku nad ciepłym morzem można sterować przy pomocy telefonu lub tabletu oświetleniem, roletami czy markizami symulując czyjąś obecność. Można także wpuścić kuriera z paczką czy członków rodziny, którzy zapomnieli kluczy.

Czy można na żywo zobaczyć działanie takiego domu?
Tak! U nas w salonie firmowym 🙂
Zapraszamy!

Pergole
Zapraszamy na nową stronę