Średnio, co roku, szacuje się, iż liczba zgłoszonych włamań na terenie Polski wynosi ponad 100 tysięcy. Liczba jest zatrważająca, wskazująca na prawie 10 tysięcy włamań w Polsce. Dlatego też, coraz częściej, zwracamy szczególną uwagę na nasze bezpieczeństwo w domu czy mieszkaniu. Wybór w tej materii może paść zarówno na systemy alarmowe jak i rolety antywłamaniowe. Zobacz, na co zwrócić uwagę, zanim podejmiesz ostateczną decyzję.
 

Systemy alarmowe

Ich zadaniem jest zapewnić bezpieczeństwo, a także zaalarmowanie właściciela w przypadku włamania do mieszkania lub domu. Systemy dobierane są do oczekiwań i pomieszczeń, dlatego też dobrze powierzyć to zadanie specjaliście. Obecnie znajdziemy firmy, które w swojej ofercie mają czujniki alarmowe i centrale alarmową. Systemy włamań, wyposażone w profesjonalny zestaw komponentów, wykrywają obecność osoby nieuprawnionej do przebywania nadanej posesji. Oznacza to, iż zostaniemy poinformowani o otwieraniu i zamykaniu drzwi lub okien z danego domostwa, a także o penetracji owych elementów, bez ich oczywistego otwierania. Czujniki ruchu wychwytują także ruch i poruszanie się na terenie chronionym, co szczególnie przydatne może okazać się w przypadku garażu.
 

Rolety antywłamaniowe

Coraz częściej popularne również w blokach i mieszkaniach. Aby oszacować, które rolety okażą się być najbardziej efektywnymi i spełniającymi swoje wymagania, należy wziąć pod uwagę tzw. symbol RC. Skala producenta opisuje, iż produkty oznaczone numerem 1 oznaczają roletę najmniej skuteczną, a numerem 6 – najbardziej skuteczną na obecnym rynku.

Aby poznać tą znaczącą różnicę poznaj specyfikację poszczególnego oznaczenia:

  1. Rolety z oznaczeniem RC1 i RC2 – posiadają tzw. technologię zabezpieczenia, które utrudniają otworzenie okna od zewnętrznej strony. Jej atutem jest wytwarzany hałas, który podczas demontażu alarmuje sąsiadów i udaremnia dalszą próbę włamania.
  2. Rolety z dalszym oznaczeniem, tj. R3- R6 są droższe, ale jednocześnie wykazują się bardzo dobrą ochroną. Materiały użyte do produkcji są cięższe, masywniejsze i wykorzystują dodatkowe zabezpieczenia, których nie ma w przypadku rolet RC1 i RC2.

 

Rozwaga mieszkańców

Trzeci element, o którym nie sposób nie wspomnieć jest… nasza własna rozwaga, odpowiedzialność i ostrożność. Przed wyjściem z domu upewnij się, iż wszystkie zamki i otworzone wcześniej okna, zostały zamknięte. Nie pozostawiaj bez opieki rowerów i otwartych pojazdów. Zwróć uwagę na włamania w okolicy, a w przypadku niepokojących działań u sąsiadów lub na terenie swojej posesji – wezwij policję.

 

Poprzedni
Next post