Jak czyścić parasole ogrodowe?

Z pozoru niczym niezakłócony relaks w cieniu ogrodowego parasola, może zepsuć uporczywe zabrudzenia kumulujące się na jego powierzchni. Ignorując je, możemy doprowadzić do zniszczenia tkaniny i to nawet w pierwszym sezonie użytkowania. Jak dbać o czystość parasoli? Prezentujemy kilka sprawdzonych sposobów.

Odpowiednie przygotowanie to podstawa

parasol ogrodowyJeżeli podczas czyszczenia nie chcemy zniszczyć parasola, powinniśmy najpierw sprawdzić, czy można bezpiecznie zdjąć z niego poszycie. To znacznie ułatwi nam pracę i wyeliminuje ryzyko wystąpienia uszkodzeń. Wówczas wystarczy rozłożyć poszycie na płaskim podłożu i przystąpić do działania. Jeżeli jednak płótno naszego parasola przymocowane jest na stałe do stelaża, powinniśmy rozłożyć go w bezpiecznym miejscu, tak, żebyśmy mogli w łatwy sposób wyczyścić całą jego powierzchnie, np. opierając go o krzesło lub balustradę.

Zobacz: nasze parasole ogrodowe

Jak skutecznie wyeliminować zabrudzenia?

 

To, jaki środek wybierzemy, zależy od rodzaju plamy. Na ogół jednak, jesteśmy w stanie bez większych problemów wyczyścić parasol przy pomocy środków czystości, które mamy pod ręką. Poniżej prezentujemy kilka sprawdzonych sposobów na usunięcie zabrudzeń z parasola:

 

  • Woda z mydłem

Najprostsza metoda. Wystarczy rozpuścić w dwóch szklankach ciepłej wody dwie łyżki mydła w płynie. Najlepiej jeśli będzie to mydło szare, ponieważ kolorowe mydła mogą zostawiać zacieki albo zabarwiać jasne poszycie. Miksturę najlepiej przelać do butelki z rozpylaczem i rozprowadzić równomiernie na czaszy parasola. Po kilkunastu minutach należy przetrzeć zabrudzenia miękką gąbką, a następnie dokładnie spłukać i gotowe!

Parasole ogrodowe znajdą zastosowanie w prywatnym ogrodzie, jak i w przestrzeni publicznej.
  • Woda z amoniakiem/sodą oczyszczoną

Trudniejsze zabrudzenia można wyeliminować używając roztworu wody z amoniakiem lub, dla nieco łagodniejszych plam – z sodą oczyszczoną. Proporcje to 2 łyżki stołowe na litr wody. Podobnie jak w poprzednim przykładzie, taką mieszankę najlepiej dokładnie rozprowadzić na powierzchni parasola, zostawić na kilkanaście do kilkudziesięciu minut, a następnie przetrzeć gąbką albo delikatną szczoteczką. Następnie spłukać.

 

  • Środki czyszczące

Jeżeli domowe sposoby zawiodą, można skorzystać z profesjonalnych środków czyszczących, przeznaczonych do konserwacji parasoli ogrodowych. Podobnie jak w przypadku mydła czy sody, rozpuszczamy mieszankę w wodzie, spryskujemy parasol, zostawiamy na minimum kilkanaście minut, po czym przecieramy i spłukujemy. Ofertę specjalistycznych środków do czyszczenia można sprawdzić w dużych supermarketach budowlanych albo w sklepach internetowych.

 

Zadzwoń!
Skontaktuj się z nami:

+48 71 348 42 42

+48 536 909 270
Call Now Button
Bezpłatny pomiar