Jak wybrać najlepszą markizę na taras?

Rosnąca popularność markiz to efekt zmieniających się trendów, które coraz częściej nawiązują do tradycyjnego, włoskiego stylu. Umieszczanie ich nad oknami i tarasami spełnia zarówno rolę estetyczną, jak i funkcjonalną. W przypadku tej pierwszej – doskonale ozdabia elewację i staje się elementem dekoracyjnym, spójnym z pozostałymi dodatkami znajdującymi się na tarasie. Jest to wyjątkowo cenne, zwłaszcza, że przy okazji zyskujemy ochronę przed uporczywymi i silnymi promieniami słonecznymi, nagłymi porywami wiatru lub niespodziewanym deszczem.

Wybór markiz na rynku jest ogromny – co z oczywistych względów generuje pytania. Spróbujmy doradzić i pomóc w wyborze tej „idealnej”.

Jaki rodzaj markiz wybrać?

Zacznijmy od początku, czyli od wybrania markizy, która będzie najodpowiedniejsza dla naszych potrzeb. Markizy balkonowe, jak sama nazwa wskazuje, osłaniają niewielkie powierzchnie, takie jak tarasy, balkony czy loggii. Markizy tarasowe posiadają zasięg nawet 3 m i służą osłanianiu ogródków letnich. Ze względu na swój zasięg, montowane muszą być na wspornikach, przymocowanych do elewacji, dzięki czemu nie poddają się nagłym porywom wiatru. Trzecią alternatywą są markizy koszowe, które dzięki swojemu półkolistemu kształtowi ochraniają okna i pełnią rolę ozdobną. Ostatnie, tzw. markizy dwuspadowe przypominają tradycyjne parasole i wykorzystywane są w branży gastronomicznej i hotelarskiej.

Wybór materiału

Markiza poddawana jest dużym testom, głównie w zakresie zmian atmosferycznych. Jej zadaniem jej wytrzymać porywisty wiatr, grad, deszcz, ale także intensywne nasłonecznienie. Z tego też względu użyte materiały pokryte są ochronną powłoką, zapewniającą żywotność i lepszy stan techniczny.

Jest to tym ważniejsze, gdy decydujemy się na markizy w konkretnych, wyrazistych barwach. To one blakną i płowieją na skutek min. niewłaściwej pielęgnacji. Oczywiście wybrany kolor i wzór zależy od naszych indywidualnych preferencji – dlatego też warto dobrać je do elewacji i stylu, który panuje w ogrodzie lub na balkonie. Klasyczne markizy w pasy przypominają styl włoski, a jasne markizy w typie żagiel przywołują na myśl styl skandynawski. W przypadku pytań lub trudności w wyborze, pomóc mogą doświadczeni eksperci i projektanci wnętrz.

Sposób rozwijania markiz

Obecnie istnieją trzy sposoby zawijania i rozwijania markiz – taśmą, korbką lub pilotem. Ostatnia opcja jest najbardziej zautomatyzowana pod względem użytkowania – nie musimy tracić czasu lub siły na obsługę markizy, co jest tym wygodniejsze, gdy mowa o kilkunastu markizach przylegających do naszej elewacji. Metoda na korbkę jest dużo tańsza, ale wymaga udziału człowieka i włożonej w mechanizm siły. Zdecydowanie najtańszym, ale jednocześnie najmniej funkcjonalnym jest sposób „na taśmę”. Ze względu na różne warunki atmosferyczne, sposób ten może być wyjątkowo uciążliwy, dlatego zaleca się stosowania pełnej automatyki.

Firma montująca i wykonująca zlecenie

Na koniec – należy pamiętać o samym wykonawcy. To jak starannie podejmie się montażu, jak zakonserwuje materiał, ile podpowiedzi da odnośnie dalszego użytkowania, znacząco wpływa na nasze zadowolenie. Pamiętajmy, że wybór najlepszego producenta, który stawia na jakość, jest niezwykle istotny aspektem, zwłaszcza jeszcze markiza ma nam posłużyć na wiele lat intensywnego użytkowania.

Zadzwoń!
Skontaktuj się z nami:

+48 71 348 42 42

+48 536 909 270
Call Now Button
Bezpłatny pomiar