Wybór rolet to nie lada wyzwanie, zwłaszcza gdy stawiamy na spójne i klimatyczne wnętrze. Wybór produktów jest ogromny i tuż przed ich zakupem powinniśmy przygotować I uwzględnić kilka ważnych aspektów. Jednym z nich jest właściwy pomiar ramy naszego okna, dzięki której zostanie zamówiona wymarzona I trafna roleta. Jest to krok istotny, bowiem zły pomiar może wpłynąć na funkcjonalność I ostateczny efekt wizualny.
 

Ważne jest uzmysłowienie sobie, iż sposób mierzenia różni się od tego, na jaką ostatecznie roletę się skusimy. Na szczęście, do żadnego z tych pomiarów nie będzie nam potrzebny profesjonalny sprzęt lub wyjątkowe umiejętności.
 

Roleta kasetowa

Roleta złożona z bocznych prowadnic i wysokiej jakości materiału. Tak skonstruowany mechanizm pozwala dozować przepływ światła do pomieszczenia lub zatrzymywać ją w dowolnym miejscu na szybie.

  • długość mierzymy wzdłuż krawędzi listwy – zaczynając od jej górnej części, a kończąc na dolnej, w tej samej linii.
  • szerokość mierzymy różnie, w zależności od tego jaki kształt obiera nasza roleta. Najczęściej jednak wybieramy te z zaokrąglonymi lub płaskimi prowadnicami. W przypadku tej pierwszej – najistotniejsza jest odległość od środka lewej do środka prawej listwy. Gdy decyzja padła na tradycyjną, płaską roletę mierzymy szerokość pomiędzy krawędzią lewą i prawą.

 

Roleta dachowa

Roleta najczęściej mocowana w przypadku okien połaciowych, znajdujących się na dachu, antresoli lub półpiętrze. Wiele takich okien posiada wewnętrzną tabliczkę, z dokładnym opisem wymiarów – znajdziemy ją, gdy okno zostanie otworzone. Dokładny wymiar znajduje się po prawej stronie od numeru i typu okna.
 
Pamiętajmy, iż najważniejsze są dwa pomiary:

  • szerokość od krawędzi lewej do krawędzi prawej ramy okna
  • wysokość od krawędzi dolnej do krawędzi górnej ramy okna

Podobnie zmierzymy rolety wewnętrzne lub te w typie dzień – noc.
 

Poprzedni
Next post