Sunbreak, w tłumaczeniu dosłownym z języka angielskiego, oznacza “łamanie słońca”. Parafrazując owe określenie: mamy na myśli systemy przeciwsłoneczne, których zadanie jest dwojakie. Po pierwsze- jest to swoisty sposób ozdabiania budynków I elewacji oraz po drugie, najważniejsze, chronienie przed wpadającymi promieniami słonecznymi. Jest to więc świetna alternatywa lub uzupełnienie zamontowanej klimatyzacji wewnątrz pomieszczenia.

 

Charakterystyka sunbreakerów

Wyobraźmy sobie sytuację upalnego dnia I promieni słonecznych, które wpadają bezpośrednio do naszego domu. O ile w przypadku okien połaciowych możemy zdecydować się na odpowiednio dobrane żaluzje lub rolety, o tyle w przypadku tradycyjnych okien możliwości jest dużo więcej.
 
Montaż sunbreakerów jest łatwy, oferując przy tym wysoką wytrzymałość I lekkość materiałów. Najczęściej swym kształtem przypominają one pióra lub żebra I mocowane są na wysokości okien, balkonów lub tarasów, w pozycji od 0 do 90 stopni. Istnieje często możliwość mocowania modułowego, co oczywiste odbywa się od zewnętrznej konstrukcji fasady. Decydując się na taki sposób zaciemniania pomieszczeń zastanówmy się jaki rodzaj sunbreakera będzie dla nas najodpowiedniejszy.
 
Wybór paść może na sunbreaker:

  1. Pionowy – najczęściej mocowany do okien I balkonów umieszczonych w pionie budynku
  2. Poziomy – najczęściej montowany nad tarasami I otwartymi przestrzeniami. Alternatywą do takiego rozwiązania może być Kurtyna typu ZIIP.
  3. Reflektory – alternatywa dla znanych I popularnych sunbreakerów. Sterowane najczęściej za pomocą elektryki lub radia, wysuwane z np. sufitu tarasu lub elewacji. Ich wygląd przypominają tradycyjne rolety montowane do ościeżnic.

Systemy często występują w dwojakiej formule: stałej I ruchomej. Te pierwsze pozostają w niezmienionej formule, aż do zdjęcia systemu. Te drugie obracają się wokół własnej osi, regulując tym samym dopływ światła. Wszystkie powyższe opcje montowane mogą być zarówno w budynkach publicznych, mieszkaniach, lokalach usługowych lub domach wolnostojących.

 

Poprzedni
Next post