Ogród zimowy, czyli nie bądź zamknięty na otwarcie

Polski klimat ma tę niesamowitą zaletę, że w ostatnich latach możemy cieszyć się pięknym słońcem i niemal tropikalnym klimatem. Kiedy jednak wakacyjna opalenizna powoli traci swój blask, dni stają się krótsze i zaczynamy tęsknić za tropikami, nagle… wchodzi ona. Cała przeszklona. I pozwala nam zatrzymać zielony akcent beztroski pośród jesienno-zimowych nostalgii i szarości.

Nie ma złotego środka (na szczęście!)

Oranżeria, bo o niej mowa to jeden z rodzajów ogrodów zimowych. To miejsce, które możecie zaadoptować w dowolny sposób i także w dowolny sposób z niego korzystać. Wszystko zależy od oczekiwań na zagospodarowanie przestrzeni i przeznaczenia.

Jeżeli planujecie spędzać zimowe wieczory w otoczeniu zieleni jednocześnie racząc się ciepłą herbatą i widokiem śniegu, zdecydowanie polecamy ogród całoroczny. Temperatura w nim będzie zbliżona do tej panującej w domu. W wypadku wybrania takiej opcji przeznaczenia pomieszczenia, najlepiej wybrać rośliny, które są odporne na wysokie temperatury, ponieważ tylko te przetrwają letnie upały i w dobrej kondycji dotrwają zimy, np. rozchodniki, rojniki, macierzanki.

 

Pergola rzuca rękawicęogród zimowy perfecta.pl

Jeśli jednak nie interesują Was zamknięte (choć przeszklone) przestrzenie, dobrym pomysłem są ogrody zimowe spełniające jednocześnie funkcję pergoli. Dzięki całkowicie rozsuwanym szklanym panelom, otwierają one przestrzeń i pozwalają cieszyć się przyjemnym powiewem wiatru. Świetne rozwiązanie na okresy wiosenno-letnie, kiedy ciepłe dni i wieczory sprzyjają wypoczynkowi na otwartej przestrzeni. A kiedy wieczory stają się chłodniejsze, z pomocą przychodzi system zamykania szyb, dzięki czemu zagradzamy przestrzeń i możemy cieszyć się pełnowymiarowym ogrodem zimowym.

Co istotne, ta forma ogrodu zimowego może stanowić wyzwanie dla ogrodników. Dzięki otwartej przestrzeni, pergola daje niesamowite możliwości kształtowania i zarządzania roślinami. Klasyczny bluszcz pospolity może być sprawdzianem umiejętności właściciela pergoli przy pielęgnacji i przycinaniu z okazji jesiennych porządków.

 

Stylowo znaczy spójnie

Wybierając meble do oranżerii warto wrócić do koncepcji przeznaczenia pomieszczenia. Należy pamiętać, że aranżacja ogrodu zimowego powinna być spójna z wystrojem domu. Mimo że ogród zimowy stanowi oddzielną i wyodrębnioną przestrzeń, jego wygląd nie powinien wyróżniać się pośród pozostałych pomieszczeń. W innym wypadku nasz zimowy i stylowy ogród zimowy może przybrać obraz karykaturalny.

 

 

 

 

 

 

Zadzwoń!
Skontaktuj się z nami:

+48 71 348 42 42

+48 536 909 270
Call Now Button
Bezpłatny pomiar