Styl industrialny – jakie rolety do niego pasują

Styl industrialny swoje początki datuje na okres wielkiej recesji, mającej miejsce w Stanach Zjednoczonych. Jej konsekwencją był upadek tysiąca fabryk, które pozostawały przez lata opuszczonymi halami produkcyjnymi. Najpierw szpeciły miasta, stopniowo zyskując miano ciekawych i inspirujących. Na początku osiedlali w nich artyści – później stały się symbolem tak słynnych dzielnic jak np. Soho, które do dziś uchodzą za kwintesencje artystycznego ducha. Do Polski moda ta napłynęła dużo później – na początku lat 90-tych. To wtedy też stare fabryki zostały zaadaptowane na mieszkania, a sława opisywanego stylu wymusiła na producentach nowe produkty.

Cechy stylu industrialnego

Po wstępie można się już domyśleć jakie cechy przodują w stylu industrialnym. Po pierwsze, niczym w halach produkcyjnych, istotna jest przestrzeń – pomieszczenia przestronne, o wysokich sufitach są doskonałym sposobem na wykorzystanie inspiracji industrialnych. Po drugie, we wnętrzach powinny przodować naturalne i proste materiały – poczynając od drewna, przez aluminium, kończąc na cegle i metalu. To głównie dzięki temu we wnętrzach królują czerwienie, beże, brązy i czernie. Tak, ozdobne rury, drewniane posadzki, aluminiowe wykończenia i surowe materiały to kwintesencja prawdziwego industrializmu. Ten specyficzny minimalizm oparty jest na niewielkiej ilości mebli, które podkreślają przestronność wnętrza. Warto tu nadmienić, iż meble zwykle posiadają „dusze”, zaskakując swoim designem i wykończeniem.

Ostatnim punktem, istotnym w aranżacji, są duże okna. Ich główną rolą jest oświetlić wnętrze naturalnym światłem. Pierwotnie okna pozostawiane były bez żaluzji i zasłon, jednakże życie wśród blokowisk i wzroku sąsiadów wymusiło nijako stosowania żaluzji lub rolet. Jakie zatem będą najodpowiedniejsze?

Jakie rolety wybrać?

W wyborze rolet istotne jest, aby połączyć funkcjonalność z estetyką.  Ich rolą jest więc ochronić wnętrze przed wzrokiem sąsiadów, zapewniając nam kameralność i intymność. Po drugie, rolety ochraniają wnętrze przed uporczywymi promieniami słonecznymi i są doskonałym sposobem na dekorację.

Najpopularniejszymi roletami, wykorzystywanymi w stylu industrialnym, są tzw. rolety poziome. Ich prosta forma i używane materiały są niezwykle spójne z wybranym stylem. Aluminiowe rolety świetne komponują się z metalowymi i srebrnymi dekoracjami, a drewniane nadają wnętrzu ciepła.

Alternatywą dla nich są tzw. rolety pionowe, które dodatkowo, optycznie, wydłużają wysokość wnętrza, nadając mu strzelistości i podkreślając przestronność, która jest tak cenna w opisywanym stylu.

Zadzwoń!
Skontaktuj się z nami:

+48 71 348 42 42

+48 536 909 270
Call Now Button
Bezpłatny pomiar